English

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu

FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

FUE: saç köklerinin tek tek alınmasıdır. Fue saç ekimi günümüzde ilk tanımlandığı zamana göre çok değişmiştir. Bugün mikro motor ile yapılan p-FUE ilk tanımlanan tekniğin yerini almıştır. Artık çok nadiren FUE tekniği uygun vakalarda punch dediğimiz biopsi iğneleri ile yapılmaktadır. Bu teknikte ensede dikiş izi kalmaz.

FUE saç ekimi tekniğinde mikro motor kullanımı sonucunda bugün kök transseksiyonu oranları %1'lere kadar düşmüş olup, artık altın standart olmak üzeredir. Dünyada kullanımı giderek yaygınlaşmakla birlikte teknik beceri gerektiğinden çok fazla klinik tarafından yaygın olarak kullanılmamaktadır. Ancak yaygınlaşmakta olduğu açıkça görülmektedir.

FUE tekniği hem acısız bir işlem olması hem de elde edilen başarılı sonuçlar nedeniyle günümüzde en sık kullanılan saç ekim yöntemlerinden birisidir.

Bu teknik pek çok avantajının yanı sıra işlem sonrasında donör bölgede çıplak gözle görülebilir herhangi bir iz bırakmaması ile de tercih nedenidir. Bu teknikle yapılan ekim alanında ve saçların alındığı alanda hiçbir iz kalmamaktadır.

FUE tekniğiyle gerçekleştirilen operasyonlarda lokal anestezi kullanılır. Uzun süreli etkili olması gereken bu lokal anestezikler ancak medikal eğitim ve tecrübesi olan cerrahlar tarafından kullanılmalıdır. Dolayısıyla işlem sırasında hiçbir ağrı yaşanmaz.

Ekim süresi, nakledilecek kök sayısına ve hastanın saç yapısına göre değişebilir. Bir seansta ortalama 4000 ila 6000 greft nakledilir ve her seans ortalama 6-8 saat sürer.